Chińska medycyna w kuchni

Zgodnie z chińską medycyną najważniejsze znaczenie dla zdrowia ma zachowanie równowagi energetycznej. Dotyczy to także sposobu przygotowywania potraw.

Styl życia zgodny z porami roku

Chińczycy przywiązują bardzo dużą wagę do przemian zachodzących w naturze, ponieważ wierzą, że organizm człowieka podlega takim samym procesom jak przyroda. Postępowanie według praw natury gwarantuje zachowanie równowagi organizmu, co przekłada się na wzmocnienie ciała i ducha. Studiowanie cyklicznych zmian następujących w świecie pozwoliło na stworzenie teorii pięciu przemian, która uczy między innymi prawidłowego przygotowywania potraw. Wiedza ta jest wykorzystywana również współcześnie do komponowania dań, które są nie tylko smaczne, ale także mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Tradycyjną medycyną chińską inspiruje się na przykład Anna Ciesielska w książce Filozofia smaku.

Okładka Filozofii Smaku pochodzi z czarymary.pl

Pięć przemian na co dzień

Kuchnia pięciu przemian skupia się przede wszystkim na prawidłowym łączeniu różnych składników, które należy dodawać do potraw w odpowiedniej kolejności. Nie jest to skomplikowane, ani nie wymaga używania drogich, trudno dostępnych produktów. Zasady tradycyjnej chińskiej medycyny można z powodzeniem zastosować do przygotowania ulubionych dań.

Related Post