Polska literatura w Wielkiej Brytanii.

Polak przebywający na emigracji bardzo często szuka polskich akcentów w swoim otoczeniu. Tęsknotę za ojczyzną częściowo można stłumić nabywając polskie produkty, jedząc polską żywność i czytając polską literaturę. Co do tej ostatniej wymienionej rzeczy to ciekawym i bardzo pokrzepiającym faktem jest, że z roku na rok literatura w rodowitym języku jest coraz łatwiej dostępna dla Polaka mieszkającego w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze kilka lat temu powszechna była konieczność sprowadzania interesujących pozycji z kraju, co tłumiło naturalną potrzebę obcowania z polską twórczością. Dziś wiele brytyjskich księgarni tworzy działy z polską literaturą, gdzie nie tylko można nabyć książkę polskich autorów, ale też zakupić np. polski kalendarz np. w księgarni Rewolucja. Coraz powszechniejsza staje się współpraca rodowitych wydawnictw z tymi działającymi w Wielkiej Brytanii.  

Lokalnie największą ofertę w zakresie książek i polskich kalendarzy proponują duże księgarnie w największych miastach, ale i z zakupem przez internet nie ma problemu. Przy czym polską książkę nie trzeba już zamawiać aż z Polski.   

Na uwagę zasługuje również fakt, że w ofercie angielskich księgarni nie tylko spotkać można znane wszystkim dzieła literatury polskiej, ale także twórczość współczesnych autorów. Co więcej coraz częściej polskie tytuły są tłumaczone na język angielski, co tylko dowodzi dużego uznania polskiej literatury przez Brytyjczyków.

Related Post