Dlaczego warto sięgać po książki przygodowe?

Nieraz dostawałem pytanie o to, jakiego gatunku powieści polecam każdemu, kto podobnie jak ja mieszka w Wielkiej Brytanii i chciałby na przykład podszkolić swój angielski. Za każdym razem odpowiadam, że najlepszym wyborem będą w tej sytuacji książki przygodowe. Mimo iż zazwyczaj nie są to powieści najwyższych lotów, to przekonują mnie do siebie pod kilkoma względami.

Zalety książek przygodowych

Po pierwsze, myślę, że niezbyt ambitna literatura, która raczej zajmuje myśli niż zmusza do głębszych refleksji, jest najlepszą formą nauki obcego języka- na przykład angielskiego. To bowiem do kontaktu z językiem zależy skuteczność wcześniejszego zapamiętywania słówek, poznawania zasad gramatycznych oraz prób rozumienia wypowiedzi innych. Pamiętam, że w pewnym momencie mojej nauki angielskiego poczułem potrzebę czytania dłuższych tekstów niż tylko szyldów na ulicach albo menu w knajpach, więc sięgnąłem po jedną z najkrótszych książek, jaką znalazłem w bibliotece. Okazało się, że była to młodzieżowa powieść przygodowa- i to był strzał w dziesiątkę. Proste, kolokwialne słownictwo, jakim posługiwali się jej bohaterowie, szybko utrwaliło się w mojej pamięci, a potem przydało się do codziennych rozmów z innymi.

Kolejnym atutem książek przygodowych jest ich wartka akcja i rozbudowana fabuła, która pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Gdy mam gorszy dzień albo doskwiera mi moje życie emigranta, sięgam po niezbyt wymagającą książkę, zachwycającą jednak zaprezentowanym w nim światem. Dzięki temu zapominam o swoich problemach, a zaczynam przeżywać niesamowite historie bohaterów.

Ostatnio zauważyłem też, że znajomość książek przygodowych znacznie ułatwia nawiązywanie znajomości z innymi. Największą wartością tych powieści jest bowiem to, że są to jedne z najbardziej znanych historii. Dlatego gdy moja rozmowa z nowo poznaną osobą zaczyna się nie kleić, to niczym prawdziwy gentleman zaczynam rozmowę o literaturze. Często kiedy mówię o swoich ulubionych pozycjach, mój rozmówca także zaczyna je komentować i nasza pogawędka toczy się dalej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *