Baśnie tysiąca i jednej nocy – wspaniały opowieści arabskie na wyciągnięcie ręki

Książka tysiąc i jedna noc jest znana na całym świecie i stanowi ona obecnie wspaniałe źródło inspiracji zarówno dla kompozytorów muzycznych, jak i filmowych. Na czym dokładnie polega jej fenomen?

Opowieści Szeherezady jako cudny przykład pięknych legend literatury perskiej

Książka tysiąc i jedna noc zwana również baśniami tysiąca i jednej nocy należy obecnie do grona najpopularniejszych książek na całym świecie. Została ona przetłumaczona na wiele różnych języków i chętnie sięgają po nią zarówno młodsi, jak i starsi.

Jest to zbiór ponad 300 pięknych legend i opowiadań, które potrafią rozpalić wyobraźnię i w oka mgnieniu przenieść czytelnika w kolorowy, wspaniały świat opowiadań pięknej królowej Szeherezady.

okładka książki tysiąc i jedna noc z Szeherezadą

To właśnie ona została nałożnicą okrutnego sułtana, który nie wierzył w wierność kobiet i zaraz po nocy poślubnej zabijał swoje świeżo poślubione żony. Losu poprzedniczek udało się uniknąć Szeherezadzie z uwagi na fakt, iż co noc opowiadała ona sułtanowi wymyślone przez siebie wspaniałe legendy i baśnie, jednak nie kończyła ich nad ranem. Sułtan zaciekawiony dalszym przebiegiem wydarzeń każdej nocy okładał wykonanie wyroku aż zrezygnował z niego całkowicie, a Szeherezada została jego jedyną małżonką.

Przekłady baśni i ich kolejni autorzy

Te wspaniałe baśnie dotarły do świadomości europejskiej za sprawą francuskiego dyplomaty i orientalisty – Antoine’a Gallanda. To własnie on jako pierwszy wydał je w formie książki, jednak znacznie zniekształcając ich treść z uwagi na fakt, iż poetyckie fragmenty zamieniał na prozę oraz pominął wszystkie fragmenty erotyczne. Kolejni tłumacze poszli w jego ślady sprawiając nawet, że książka tysiąc i jedna noc została wydana jako baśnie dla dzieci, co stanowiła jedno z największych zafałszowań. Dopiero 300 lat później arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował i wydał w 1983 roku najstarszą i niecenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy.

Warto podkreślić, że księga jest niepowtarzalnym źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów muzycznych, ale również dla wielu reżyserów. Niektórzy bohaterowie arabskich opowiadań, jak np. Alladyn, Ali-Baba czy Sindbad Żeglarz zyskały tak ogromną popularność, że stały się również bohaterami licznych filmów oraz kreskówek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *