Jak rozpocząć przygodę z fantastyką

Jak rozpocząć przygodę z fantastyką post thumbnail image

Czytanie fantasy jest to doskonała rozrywka. Każdy kto się zaraził tym gatunkiem literatury, wie o co chodzi. Generalnie fantasy samo w sobie to jedno, a światy wykreowane przez twórców to drugie. Warto oczywiście wspomnieć o tym, że nie każde fantasy jest dobre i że jak inne gatunki literatury, są lepsze i gorsze publikacje. Jeśli ktoś chciałby rozpocząć przygodę z fantastyką, to warto jest zacząć na pewno od fantastyki najwyższych lotów.

Tolkien i mapa Śródziemia

Generalnie nie można o sobie mówić, że jest się fanem fantastyki i nie znać twórczości Tolkiena, a w szczególności jego najważniejszego dzieła czyli trylogii „Władca Pierścieni”. Świat stworzony przez autora jest to kompletny twór, który przede wszystkim jest spójny. Do tego stopnia świat Ardy jest dopracowany, że wiele osób zaczyna fascynować się mocniej samym światem, niż historią opowiedzianą w powieści. Dodatkowo warto podkreślić, że jeśli i nas by ten świat wciągnął, to możemy swoją wiedzę poszerzać dzięki wielu dodatkowym opracowaniom. Bardzo interesujące jest wydawana mapa Śródziemia w formie plakatu, które są zebrane w atlasach. W atlasach tych mamy do dyspozycji mapy szczegółowe kolejnych krain geograficznych Ardy. Również warte podkreślenia jest to, że mapy Śródziemia możemy nabyć w formie plakatów lub nawet fototapet i innych gadżetów (na wypadek, jakby nam naprawdę „odbiło” na tym punkcie, nie musimy daleko szukać).

Swojski Sapkowski

Kiedy już jesteśmy przy fantastyce nie sposób jest nie wspomnieć o naszym rodzimym twórcy. Andrzej Sapkowski napisał dość dużą serię o Wiedźminie Geralcie z Rivii. Również stworzył swój specyficzny świat. Jego literatura jest napisana jednak w nieco innym klimacie. Więcej jest w niej sarkazmu oraz anegdot i żartów, często z nawiązaniem do naszego świata. Warte podkreślenia jest to abyśmy opinii o tych dziełach nie czerpali z gry komputerowej. Gra komputerowa jest bowiem wzorowana na książkach i raczej nie wolno grania gry traktować tak, jakby się oglądało ekranizacje lektur szkolnych.

Related Post

Świetne meczeŚwietne mecze

Gdyby wśród fanów sportu została przeprowadzona ankieta na temat tego, który sport jest zdecydowanie najbardziej emocjonujący to prawdopodobnie wiele głosów zdobyła by siatkówka. W piłce nożnej i wielu innych sportach