Muzyka, która leczy

Muzyka wykorzystywana była w różnego rodzaju terapiach od bardzo dawna. Jednak dopiero od kilku lat terapia z wykorzystaniem muzyki uznawana jest za dziedzinę medycyny.

Wykorzystanie muzyki w leczeniu

Muzyka wykorzystywana jest w leczeniu bardzo wielu schorzeń. Jednym z takich problemów jest bezsenność. Dzięki dobraniu odpowiedniej muzyki nasz organizm zdecydowanie się uspokaja co wpływa na poprawę snu. Muzykoterapia także skutecznie zmniejsza napięcia emocjonalne. Dlatego też terapia muzyką wykorzystywana jest także w leczeniu problemów lękowych.

Jaka muzyka

Jak wspomniano niezwykle ważny w tej metodzie terapeutycznej jest dobór odpowiedniej muzyki. Warto bowiem wiedzieć, że różna muzyka działa zupełnie inaczej na poszczególne osoby. Nie da się często zastosować tych samych utworów w leczeniu różnych pacjentów. Najlepiej sprawdza się muzyka spokojna, muzyka klasyczna. Unikać powinno się muzyki rockowej i nowoczesnej. Chyba, że są to utwory wolne i spokojne.

Pacjent a muzyka

Przed rozpoczęciem leczenia terapeuta musi bardzo dobrze poznać swojego pacjenta. W muzykoterapii jest to konieczne. Wszystko po to, aby odpowiednio dobrać rodzaj muzyki. Terapeuta musi poznać upodobania pacjenta, jego nawyki i po protu sposób życia. Może się także zdarzyć tak, iż w przypadku danego pacjenta terapia z wykorzystaniem muzyki nie będzie możliwa. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze poznanie pacjenta.

Related Post