W poszukiwaniu swego zapachu – Pachnidło

W poszukiwaniu swego zapachu – Pachnidło post thumbnail image

Francja sprzed wieków i nieszczęśliwy główny bohater, który nade wszystko pragnie miłości i akceptacji. Książka Pachnidło, bo to o niej mowa, traktuje o losach Grenouille’a – mężczyzny jednocześnie przeklętego i niezwykle obdarowanego przez los.

Kiedy lepiej czujesz niż widzisz

Główny bohater odkrywa ze zdumieniem, że czuje zapachy lepiej niż inni. Potrafi rozpoznać każdą woń, a jego niezwykle czuły nos bezbłędnie odgaduje poszczególny nuty perfum, choćby nie wiem jak były skryte.

Dzięki temu darowi, mężczyzna z łatwością rozwija swoją karierę w przemyśle perfumowym. Wydawać by się mogło, że wszystko się układa: kariera jest doskonała, a szczególne umiejętności dają widoki na znacznie lepszą pozycję. Co może pójść nie tak?

Mężczyzna bez zapachu

Grenouille z przerażeniem zaczyna dostrzegać, że sam nie wydziela żadnego zapachu. Jako znawca tej szczególnej materii świetnie zdaje sobie sprawę, że bez zapachu nie zostanie nigdy w pełni zaakceptowany i pokochany. Tu zaczyna się jego niezwykle trudna podróż, podczas której mężczyzna stara się stworzyć swój własny, idealny zapach.

Podczas swojej dramatycznej drogi Grenouille posuwał się do karygodnych czynów. Chcąc stworzyć perfekcyjny zapach, posuwał się nawet do morderstw. 

Tragiczny koniec – czy niesie jakieś przesłanie?

W książce Pachnidło główny bohater wreszcie zauważa, że zszedł na złą drogę dla odkrycia swego idealnego zapachu. Choć ostatecznie osiągnął to, do czego zmierzał, nie był szczęśliwy.

To opowieść o krzywdzie, smutku i braku poczucia przynależności, która pokazuje, że każdy chce mieć swoje miejsce na Ziemi.

Related Post