Farmakognozja – nauka o właściwościach roślin

Farmakognozja – nauka o właściwościach roślin post thumbnail image

Obecnie przetwory roślinne traktowane są jako leki roślinne, dodawane są także do tradycyjnych leków farmakologicznych oraz wyrobów kosmetycznych. To dzięki temu, że lecznicze działanie roślin zostało udowodnione naukowo.

Ziołolecznictwo znane od wieków

Początki medycyny konwencjonalnej wiążą się z XIX wiekiem, natomiast jej gwałtowny rozwój nastąpił w wieku XX, kiedy opracowano receptury wielu antybiotyków. W początkowym okresie ich stosowania efekty leczenia były rzeczywiście zaskakujące. Z czasem jednak okazało się, że wiele bakterii zmutowało i uodporniło się na ich działanie.

Zapoczątkowało to powrót do wykorzystania właściwości leczniczych różnych roślin. Preparaty roślinne przede wszystkim nie powodują negatywnych skutków ubocznych, a odpowiednio dobrane zioła przynoszą lepsze efekty niż leczenie konwencjonalne.

Farmakognozja – ile siły w roślinach


Właściwości lecznicze roślin i ich zastosowanie przekazywane były z pokolenia na pokolenie, ale teraz zostały naukowo potwierdzone przez farmakognozję, która zajmuje się analizą zawartości składników odżywczych roślin i ich wpływu na organizm człowieka. Dzięki temu preparaty roślinne mają coraz szersze zastosowanie w ziołolecznictwie, lekach konwencjonalnych i kosmetologii.

Zachęcamy do przejrzenia na: https://pzwl.pl/Farmakognozja,4682744,p.html

Related Post

Wiedza to podstawaWiedza to podstawa

Podstawą udanej nauki jest odpowiednie źródło. W Internecie i na półkach księgarń znajdują się różnorodne książki od najrozmaitszych wydawnictw. Każde oferuje inny rodzaj przygotowania, podział materiałów, a także szatę graficzną