Pomoce logopedyczne nie tylko dla dzieci z wadą wymowy

Pomoce logopedyczne nie tylko dla dzieci z wadą wymowy post thumbnail image

Przyjęło się, że do gabinetów logopedycznych uczęszczają głównie dzieci ze zdiagnozowaną wadą wymowy. Niemniej jednak okazuje się, że pacjentami zostają także dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, a nawet osoby dorosłe, które mają problemy na przykład z wymawianiem konkretnych głosek. W każdym gabinecie konieczne więc będą pomoce logopedyczne, z którym z powodzeniem można również korzystać w domu.

Nie tylko bajki

Powszechnie wiadomo, że dzieci uwielbiają słuchać różnego rodzaju bajek, a także powtarzać usłyszane w nich słowa czy zwroty. Niemniej jednak w gabinetach logopedycznych nie zawsze pracuje się z tekstem pisanym w formie bajki. Specjalista wybiera za to inne pomoce logopedyczne, z którymi praca własna dziecka bądź z jego opiekunek, w domu, może być nieco utrudniona. Są to przede wszystkim akcesoria, które aktywizują cały aparat mowy, choć nie tylko. Przykładem są, chociażby:

  • słomki,
  • piłeczki do dmuchania,
  • specjalistyczne kostki do gry,
  • zabawy aktywizujące lewą półkulę mózgu.

Praca z wymienionymi pomocami logopedycznymi (dostępnymi na Eduksięgarnii) musi przebiegać pod okiem eksperta, albowiem bardzo ważne jest poprawne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Jakie powinny być pomoce logopedyczne, które znaleźć można w każdym, profesjonalnym gabinecie? Przede wszystkim muszą one zachęcać do pracy w szczególności najmłodszych pacjentów, dlatego dobrze, gdy są kolorowe i w niczym nie przypominają specjalistycznych akcesoriów logopedycznych. Wręcz przeciwnie — powinny one wyglądać jak zwyczajne zabawki, które na co dzień wypełniają czas maluchom.

Do pracy w domu

Każdy logopeda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu terapeutycznego są codzienne ćwiczenia, które pacjent podejmuje we własnym zakresie bądź też wspólnie z rodzicem lub inną, bliską osobą. Dlatego też każdy pacjent powinien wyposażyć się w pomoce logopedyczne, dzięki którym będzie mógł ćwiczyć samodzielnie, w domowym zaciszu. Wbrew pozorom nie są żadne, skomplikowane ani tym bardziej drogie akcesoria. Z pozoru przypominają one zwyczajne książki z bajkami lub z wierszykami, gry edukacyjne czy logiczne. Niemniej jednak mogą one dać dziecku coś znacznie więcej, niż tylko dobrą zabawę. Dzięki nim mały pacjent może korzystać z dobrodziejstw terapii logopedycznej na co dzień, a nie tylko podczas spotkań ze specjalistą. Przy wyborze pomocy logopedycznych do pracy własnej, warto sugerować się poradami doświadczonego logopedy, pod którego opieką pozostaje pacjent. Będzie on w stanie przede wszystkim w fachowy sposób ocenić, jakich rzeczywiście materiałów potrzebuje w danym czasie dziecko, aby wspomóc jego terapię.

Gdzie kupić pomoce logopedyczne?

Wielu osobom wydaje się, że pomoce logopedyczne mogą zakupić jedynie osoby, które prowadzą własne gabinety. Tymczasem okazuje się, że są one powszechnie dostępne, dlatego kupić może je każdy zainteresowany. Oferują je dobre księgarnie, które dostarczają książki przede wszystkim dla dzieci oraz młodzieży. Nawet jeśli dziecko nie uczęszcza na terapię do gabinetu logopedycznego, to dobrze jest wspomóc rozwój jego mowy za pomocą specjalistycznych gier czy książek. Zapewniają one nie tylko doskonałą zabawę i umilają czas, ale posiadają także bardzo cenny walor edukacyjny, pomoce logopedyczne można proponować już niemowlakom. Chętnie korzystają z nich również nieco starsze dzieci, które mają już za sobą wypowiadanie pierwszych słów, a czasami nawet i zdań. Pomoce logopedyczne stanowią doskonałą inwestycję w prawidłowy rozwój mowy dziecka, już od najmłodszych lat. 

Related Post