Jak szybciej i lepiej zapamiętywać dzięki notatkom graficznym i szkicowaniu

Jak szybciej i lepiej zapamiętywać dzięki notatkom graficznym i szkicowaniu post thumbnail image

Sketchbooking, czyli wizualne notowanie, to sposób robienia notatek, który zmienia to, co złożone, w to, co proste. W tym artykule poznamy go bliżej, pokażemy przykłady i powiemy jak się go nauczyć.

Czym jest szkicowanie?

Wszystko zaczęło się od szkicowania – szybkiego rysowania, szkiców bez szczegółów, ale dokładnie oddających istotę. Pewnego dnia ludzie próbowali użyć ich do nagrania wykładu i tak narodził się sketchnooting. Sketchbooking to ilustrowane notatki z postaciami, cytatami, strzałkami i innymi elementami, które pomagają uporządkować, zapamiętać i zrozumieć informacje. W 1970 r. Alan Paivio opracował teorię podwójnego kodowania, zgodnie z którą mózg wykorzystuje dwa kanały do przetwarzania danych – werbalny i wizualny. Notatki graficzne angażują obie te dziedziny jednocześnie.

Korzyści ze szkicowania

 • Dzięki pracy dwóch półkul na raz nie tylko słyszysz i widzisz, ale rozumiesz materiał.
 • Wizualne robienie notatek pomaga skupić uwagę. Mózg jest w tym procesie pochłonięty, rysowanie daje pozytywne emocje, nie chcesz być rozpraszany przez sieci społecznościowe i komunikatory internetowe.
 • Ładne nagrania to miłe dla oka spojrzenie na siebie i pokazanie znajomym. Prawdopodobieństwo, że będziesz je okresowo otwierać, a co za tym idzie powtarzać informacje, jest znacznie większe niż w przypadku zwykłych notatek .
 • Szkice uczą podkreślania najważniejszej rzeczy, za ich pomocą łatwiej jest wyjaśniać i dzielić się pomysłami.
 • Jest to przyjemne zwłaszcza jeśli lubisz rysować.

Kto tego potrzebuje

Eksperci w dziedzinie myślenia wizualnego, uważają, że „sukces w rozwiązywaniu problemów za pomocą obrazów wizualnych nie zależy od talentu artystycznego”. Notatki wizualne są odpowiednie dla każdego, kto chce zapamiętać i wyjaśnić informacje w jakościowy sposób.

notatki graficzne

Najczęstszymi użytkownikami notatek wizualnych są:

 • Młodzież szkolna i studenci. Przekształcanie złożonych tematów w skecze jest o wiele bardziej efektywne niż uczenie się na pamięć.
 • Nauczyciele. Rysunki plastyczne mają moc sprawiania, że dzieci zakochują się w danym temacie.
 • Biznesmeni. Wizualizacja jest doskonałym narzędziem sprzedaży.

Jak tworzyć szkice

Postanowiłeś więc zwizualizować swój pierwszy zarys. Od czego zaczynasz?

1. Przygotuj materiały

Będziesz potrzebować:

 • Notatnik bez podszewki A5 lub A4. Jeśli nie masz tego pod ręką, weź zwykły arkusz do drukarki lub papier Whatman. Inspiracji nie może odstraszyć brak „właściwego” papieru. Jeden wykład zwykle otrzymuje jeden arkusz lub rozkładówkę.
 • Cienkie czarne pisaki, które dobrze wysychają, utrzymują się długo i nie przesiąkają przez papier.
 • Ołówki i markery do kolorowania.
 • Korektor i gumka do usuwania irytujących plam.  

2. Wybierz miejsce i czas

Możesz tworzyć szkice w podróży. Na przykład podczas konferencji naukowych wielu słuchaczy szkicuje na kolanach przemówienia prelegentów. Ale w domu lepiej usiąść przy stole.

Zdecyduj, jak będziesz robić notatki: w czasie rzeczywistym lub w dwóch krokach. W nauce online lepiej trzymać się drugiej opcji: najpierw obejrzeliśmy lekcję, wzięliśmy udział w dyskusji na czacie, a następnie zrozumieliśmy materiał, przeglądając nagranie i rysując szkic.

Na początku jeden szkic wizualny zajmie ci od dwóch do trzech godzin. Aby nie spieszyć się i nie rozpraszać, zaplanuj ten czas z wyprzedzeniem w swoim harmonogramie. Jednak z doświadczeniem szkicowanie będzie jeszcze mniej czasochłonne niż pisanie. W końcu za pomocą rysunku pomysły można wyrazić bogatszymi, bez marnowania czasu na dobieranie słów.

3. Zastanów się nad strukturą

Dużo ważniejsza jest dobra struktura banknotu niż jego estetyka. To, jak dobrze zorganizujesz prezentację informacji, zależy od tego, czy później będzie ona zrozumiała. Struktura notatki szkicu może być liniowa, pionowa, radialna (promieniowa), modułowa, przypominająca wieżowiec lub popcorn.

Related Post

Bajkowa terapiaBajkowa terapia

Od najmłodszych lat dziecko poznaje świat i zaczyna rozpoznawać swoje zdolności oraz umiejętności radzenia sobie z problemami. W tej sytuacji ważne jest odpowiednie podejście dorosłych osób i styczność z konkretnymi